Umowa, faktura, rachunek – jak załatwić formalności

Nie wiem, jak Ty, ale ja z zasady ufam ludziom. Do pewnego momentu ufałem za bardzo. Dopiero kiedy uzbierałem bagaż doświadczeń z nieuczciwymi klientami, kiedy straciłem stosunkowo sporo pieniędzy i jeszcze więcej czasu… zmądrzałem

Prawda jest taka, że nawet najbliżsi współpracownicy, czy klienci w każdej chwili mogą nas oszukać. Nie do końca to jeszcze rozumiem, temu też zalecam się zabezpieczać.

Podpisz umowę

Umowę podpisać warto. W umowie masz zawarty dokładny zakres stworzenia strony, cenę, termin, gwarancję, karę umowną i inne… Masz to na piśmie i masz podstawę by dochodzić swojego. A wykonawca ma większą presję na terminowe wykonanie strony 🙂 No i oboje w jakiś sposób macie zabezpieczone pieniądze.

Owszem, nie wszyscy umowę traktują poważnie i dochodzenie swojego (zapisanego w umowie) może przewyższać wartość samej umowy. Oszuści zdarzają się wszędzie, niestety.

Umowa o dzieło

Najbardziej rozsądną umową podpisywaną na stworzenie firmowej strony internetowej, wydaje się być umowa o dzieło. Umowa, której skutkiem ma być konkretny efekt. Umowa ta jest dodatkowo o tyle korzystna, że pozwala naliczyć wykonawcy 50% kosztów uzyskania przychodów, jeśli następuje przeniesienie praw autorskich na zamawiającego, a zazwyczaj tak jest. Oznacza to o połowę mniejszy podatek, czyli w efekcie mniejsze koszty dla Ciebie.

Na podstawie umowy o dzieło wykonawca może wystawić Ci rachunek, który swobodnie możesz wrzucić w swoje koszty uzyskania przychodu.

Umowa o wykonanie strony internetowej

Z firmą możesz podpisać podobną umowę – o wykonanie strony internetowej, firma wystawi Ci fakturę. A jeśli zależy Ci na fakturze VAT, to jako wykonawcy musisz szukać też VATowca.

Powtórzę, osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, też na podstawie umowy może wystawić Ci rachunek. Więc jeśli nie zależę Ci na fakturze VAT, to kwestia firma, czy nie firma, nie ma większego znaczenia.

Jeśli zawrzesz umowę o dzieło z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, to ty jako firma musisz zapłacić za niego podatek i potem wysłać takiej osobie PIT do rozliczenia rocznego. Zawierając umowę z firmą, to wykonawca się rozlicza z tej umowy.

Warto pamiętać o zapisie o przeniesieniu praw autorskich, co nie tylko zmniejszy całościowe koszty (przy umowie o dzieło z os. nieprowadzącą działalności gosp.), ale również (a może przede wszystkim) sprawi z Ciebie prawowitego właściciela strony.

Konkrety

Podpisz umowę, bo wtedy na piśmie masz podstawę do ewentualnych roszczeń. Umieść tam dokładne terminy, kwoty oraz zakres obowiązków. Nie ufaj nikomu 🙂

Weź się ogarnij

Moje 7, najlepszych, sprawdzonych
sposobów na efektywną pracę zdalną
Do wdrożenia jeszcze dziś!Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. OK, rozumiem