Freelancer, firma, agencja, student a może znajomy? Wybór może wydawać się trudny, ale tak naprawdę jest tylko kilka prostych kryteriów które pomogą Ci zadecydować
Freelancer, to osoba, która nie pracuje na etacie, tylko działa samodzielnie od zlecenia, do zlecenia:) Nie oznacza to, że freelancer nie może mieć firmy, chodzi o to, że działa samodzielnie (oczywiście może też z kimś współpracować:)).
Do czego zmierzam? Wielka agencja, zatrudniająca dziesiątki osób – owszem, zrobi Ci świetną stronę – przemyślaną, skuteczną i przepiękną, ale policzy Ci za to może nawet 3 razy więcej… Duża agencja, to gwarancja jakości (choć nie zawsze:) ), pewność terminowego wykonania, wsparcie techniczne, ale co za tym idzie również niepotrzebnie zawyżona cena. W końcu z czegoś muszą opłacić biuro, pracowników etatowych i administrację
Mała firma, albo freelancer, to z pewnością mniejsze koszty. Jedna osoba, może pracować z domu, przed komputerem i nie ma dodatkowych kosztów. A co z rzetelnością takich mniejszych wykonawców – to już jak w życiu – zależy na kogo trafisz. Zatem lepiej nie „trafiać” a świadomie wybierać.
A może firma, ale mała? Co mam na myśli? Nie pojedynczą osobę, ale małą firmę, w której jest np. 2 programistów, 2 grafików i właściciel – „project manager”:)
Cały czas kontaktujesz się z jedną osobą, ale to nie on jest bezpośrednim wykonawcą, tylko jego (współ)pracownicy. Dlaczego nie? Nie ma tutaj mowy jeszcze o korporacji.
Jedynym mankamentem może być (ale nie musi) wydłużony i nieco utrudniony kontakt. Informacja zwrotna musi pokonać dłuższą drogę i może zostać błędnie zinterpretowana. Ale równie dobrze, sposób takiej komunikacji może wyjść na dobre, gdyż informacje przetwarza ktoś kto zna Twoje potrzeby, Twój język i język oraz potrzeby swoich programistów.
A może znajomy „informatyk” albo pani Ania z sekretariatu?
Nie… lepiej nie… 🙂
Konkretnie
Jeśli potrzebujesz faktury VAT to szukaj wykonawcy VATowca. Jeśli masz wielkie wymagania i potężny projekt ( a do tego sporo pieniędzy) wybierz agencję. Jeśli chcesz ograniczyć nieco koszty – wybierz pojedynczą osobę 🙂
A jakie Ty masz doświadczenia z agencjami, firmami, freelancerami i znajomymi informatykami? Napisz w komentarzu 🙂
Moje 7, najlepszych, sprawdzonych
sposobów na efektywną pracę zdalną
Do wdrożenia jeszcze dziś!