Dodatkowa godzina w ciągu doby – 8 sposobów

Nie oszukujmy się, po przeczytaniu tego artykułu nie zyskasz dodatkowej godziny. Twoja doba nagle nie wydłuży się do 25 godzin.

Za to pomogę Ci zoptymalizować i usprawnić pewne czynności w taki sposób, byś ostatecznie mógł więcej czasu poświęcić na to, na co chcesz.

Spokojnie… nie wystarczy przeczytać artykułu, trzeba jeszcze ruszyć dupę i wdrożyć którąś z moich sugestii.

Nie wnikam, po co Ci dodatkowa godzina 🙂 Wierzę, że dobrze ją wykorzystasz. Poniżej masz garść sprawdzonych sposobów na optymalizację działań.

Spis treści

Zapisuj wszystko na co poświęcasz czas

To nie jest łatwe zadanie, ale warto je zrobić, gdyż:

 • przyda Ci się do wdrożenia kolejnych sposobów,
 • od razu otworzy Ci oczy i da z liścia w twarz.

Zrób eksperyment, przez co najmniej tydzień… najlepiej dwa, albo 4 tygodnie. Przygotuj sobie karteczkę (albo kawał kartki) i długopis.

Każdego dnia spisuj wszystkie, dosłownie wszystkie, czynności jakie wykonujesz wraz z ilością czasu, jaki na nie poświęcasz.

To na początku będzie trudne, pominiesz masę czynności, zgubisz kilka godzin z doby. Potem znajdziesz te czynności, na które poświęcasz masę czasu a nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Na koniec już każdy dzień będzie wyglądał podobnie – wtedy możesz zakończyć eksperyment.

Nie zapomnij o takich czynnościach jak: sen, prysznic, posiłki (jedzenie, przygotowanie), oglądanie telewizji, przewijanie social media, przejazdy samochodem/autobusem, …

Rób mniej, ale lepiej

Poprzednie ćwiczenie z pewnością otworzy Ci oczy i pomoże usystematyzować aktywności, na jakie poświęcasz czas.

Teraz pora na przegląd tych aktywności i wszelkich pozostałych zobowiązań jeszcze głębiej.

Chodzi mi o to, byś zastanowił się:

 • Czy musisz koniecznie wykonywać wszystkie czynności, które dotychczas robisz?
 • Czy wszystkie Twoje zobowiązania są aż tak ważne, by poświęcać im tyle czasu?
 • Czy koniecznie musisz mieć aż tylu klientów?
 • Czy jednocześnie musisz realizować tyle projektów?

Może ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie pewnych zobowiązań, projektów, aktywności sprawi, że będziesz miał więcej czasu, na to, na czym najbardziej Ci zależy?

Dieta informacyjna

Nie mam w domu telewizora, nie oglądam telewizji, radio w ostateczności słucham w aucie. Nie zaglądam na portale informacyjne, nie czytam tzw. newsów. Pozwalam tylko niewielkiej ilości informacji, by do mnie docierała.

Tak jest teraz. Kiedyś nie było to takie łatwe.

Miałem poczucie, że przegapię coś istotnego

Dziś już wiem, że nie przegapię. Informacje, podawane w tv i w newsach, to rzeczy mało istotne – śmiało można je przegapić 🙂 Gdy stanie się coś, co naprawdę powinieneś wiedzieć – i tak się dowiesz 🙂

Telewizja i portale informacyjne, żyją z reklam. Zależy im, by jak największa ilość osób konsumowała ich treści i oglądała ich reklamy. By tak było, podają chwytliwe nagłówki, relacjonują tragedie i skandale – to się najlepiej sprzedaje.

Uwierz, totalnie nie zależy im na tym, by przekazywać Ci wartościowe informację, które mogą zmienić Twoje życie na lepsze.

Konsumuję, to co chcę

Ok, nie do końca to, co chcę, ale w dużym stopniu jestem ukierunkowany na treści, które naprawdę mnie interesują, dają mi wartość, rozwijają mnie i naprawdę chce je oglądać.

Konsumuję Youtube, Instagrama, newslettery… nieuniknione jest, że trafię na reklamę i treści, których wolałbym nie widzieć. Jednak niechciane treści stanowią niewielki procent, nad resztą mam kontrolę…

W telewizji np nie masz takiej mocy… i „musisz” oglądać, to czym w danym momencie Cię karmią… ok… możesz zmienić kanał…. I oglądać, to czym Cię będą tam karmić.

Co Ty możesz zrobić?

Wyeliminuj totalnie źródła informacji, które nie mają dla Ciebie wartości. Może trudno na początku będzie Ci określić, co ma wartość a co nie, dlatego spróbuj zrobić sobie tydzień bez TV, tydzień bez YouTube, tydzień bez newsletterów, bez newsów….

Słuchaj zamiast czytać i oglądać

W aplikacji mobilnej Youtube nie możesz włączyć filmu, założyć słuchawek, zablokować telefonu i iść na spacer – taka opcja dostępna jest tylko w wersji premium 🙂

Dlaczego? Dlatego, że Youtube zarabia na reklamach, które Ty musisz oglądać. Musisz również oglądać propozycje kolejnych filmów…. I utrzymywać jak najdłużej uwagę wpatrując się w ekran – tak to działa.

Dodatkowa godzina w ciągu doby - 8 sposobów
zenjaskiniowca.pl – jeden z subskrybowanych przeze mnie podcastów

Dlaczego słuchanie jest lepsze?

Dlatego, że słuchać możesz podczas spaceru, jedzenia, jazdy samochodem, czy biegania. Podczas wpatrywania się w ekran, już nie wykonasz innych czynności… a przynajmniej nie w takim stopniu.

Część merytorycznych treści na Youtube, nie wymaga patrzenia, wystarczy słuchać. Zamiast marnować czas na patrzenie się w ekran, zainwestuj w wersję premium i słuchaj, wykonując jednocześnie inne czynności.

Jeśli nie chcesz płacić co miesiąc, możesz zamienić Youtube w podcast i to w 3 sekundy. Wtedy Twoje ulubione kanały będą w Twojej aplikacji podcastowej. Każdy nowy film, pojawi się jako nowy odcinek podcastu.

Przydatna będzie Ci ta aplikacja https://podsync.net/

Jeśli chcesz możesz zobaczyć, jak ja to zrobiłem… na jednym z moich vlogów.

Co z czytaniem?

Sam nie potrafię się przestawić na audiobooki, ale jest to pewna alternatywa, do czytania fizycznych książek. Choć słuchanie zajmuje mniej więcej tyle samo czasu co czytanie, to jest taka różnica, że podczas słuchania, możesz wykonywać również masę innych aktywności.

Najpierw rób to co najważniejsze

W zasadzie mógłbym napisać – rób TYLKO to, co najważniejsze 🙂

Chodzi mi o to, by dzień zaczynać od realizacji najważniejszych zadań. Tych, które przybliżają Cię, do osiągnięcia Twoich celów.

Jednocześnie, równie istotne jest, by poranny, najwyższy poziom energii wykorzystać właśnie na te wymagające czynności.

Dodatkowa godzina w ciągu doby - 8 sposobów
8 priorytetów na dzień, to ciut za dużo 🙂

Sprawdzanie poczty, powiadomień czy Instagrama zaraz po przebudzeniu, to słaby pomysł. Nie dość, że zmarnujesz masę czasu, to jeszcze rozproszysz się i będziesz zdekoncentrowany przez resztę dnia.

Wystawianie i drukowanie faktur to też jest czynność, którą można zrobić po południu.

Nie korzystaj z social media

Jeśli korzystasz z tak wspaniałych aplikacji jak: Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, itp… to prawdopodobnie korzystasz za dużo. Gdybyś tylko tworzył, publikował, odpisywał, to w porządku.

Problemem jest nieskończona konsumpcja treści, które nie zawsze mają dla nas wartość. Problemem jest bezmyślne przewijanie feedu i karmienie się śmieciami.

Dodatkowa godzina w ciągu doby - 8 sposobów
tak wygląda mój feed na fb, albo nie wygląda…

Poniżej kilka rekomendacji, jakie możesz zrobić, by uwolnić się od social media

 1. Usuń całkiem konto, jeśli nie potrzebujesz tego medium do celów zawodowych, albo twórczych.
 2. Odinstaluj aplikacje z telefonu – zrób chociaż eksperyment na tydzień.
 3. Zablokuj feed i rekomendacje – użyj np tych wtyczek News feed eradicator , YouTube Recommended Blocker
 4. Wyłącz powiadomienia o nowych treściach

Więcej sposobów znajdziesz w moim artykule – Jak ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych?

Pracuj w blokach

Ostatnio rozmawiałem z gościem, którego bardzo podziwiałem i jego skala działalności robiła na mnie wrażenie. W toku rozmowy wyszło, że jego organizacja pracy, to totalny chaos… tzn. brak organizacji.

W toku rozważań doszliśmy do tego, by ustawić sobie pewne bloki pracy.

Od rana 3 godziny na głęboką pracę, która wymaga sporego zaangażowania i masę energii. W tym czasie nie umawiamy spotkań, nie odbieramy telefonów, ani tym bardziej poczty.

Kolejny blok to czas na maile. Z 1265 razy sprawdzania poczty w ciągu dnia, drastycznie schodzimy do maksymalnie 2 razy.

Dalej blok na spotkania i rozmowy. Jeśli jest ich kilka, to organizujemy je właśnie w tym bloku. Chodzi o to, by zrobić to za jednym razem.

Ostatni blok to sprawy organizacyjne, ogarnianie… i ewentualnie sprawdzenie poczty.

Możesz zorganizować to podobnie u siebie 🙂

Jak drukujesz i wystawiasz faktury, to zrób to jednym ciągiem w ciągu dnia. Zamiast drukować 5 pojedynczych dokumentów, zrób za jednym razem, po południu druk wszystkich. Zajmie Ci to mniej czasu.

Jeśli masz do załatwienia coś na zewnątrz, zrób to za jednym razem – spotkanie, urząd, zakupy…

Gdy masz obdzwonić 10 klientów, lepiej zrób to w jednym bloku czasu.

Poranne rytuały

To jest bardzo ciekawy sposób na „znalezienie” czasu na pewne aktywności.

Sam, dwa lata temu, wymyśliłem sobie, że będę ćwiczył regularnie. Przez pierwsze ok. 8 dni był spory entuzjazm i motywacja. Potem jednak coraz częściej opuszczałem moje spotkania z hantlami i sztangą.

Po całym dniu pracy nie było sił ani chęci…

Podjąłem decyzję niewyobrażalną wtedy dla mnie. Będę ćwiczył rano!

Obawiałem się, że to mi rozwali cały poranek, że zmarnuje tyle wartościowego czasu… To była bardzo dobra decyzja.

Dodatkowa godzina w ciągu doby - 8 sposobów
moja checklista dzienna

Poranne ćwiczenia, stały się moim rytuałem i nie było wymówki, że nie ma czasu. Owszem, nie zawsze były chęci i energia, ale zawsze był na to czas 🙂

Przypomnij sobie, na co potrzebujesz tę dodatkową godzinę dziennie. Zarezerwuj sobie czas z samego rana, na realizację tych planów. Wtedy nic Ci nie przeszkodzi.

Konkrety

 • Zacznij spisywać wszystkie czynności w ciągu dnia, jakie wykonujesz i ile zajmuje Ci to czasu.
 • Wyrzuć telewizor przez okno, przestań czytać newsy, odinstaluj aplikacje social media.
 • Zaczynaj dzień od pracy nad najważniejszymi zadaniami.

Stosujesz któryś ze sposobów? Co się u Ciebie sprawdza? Daj znać w komentarzu 🙂

Weź się ogarnij

Moje 7, najlepszych, sprawdzonych
sposobów na efektywną pracę zdalną
Do wdrożenia jeszcze dziś!

Może przeczytasz też:Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. OK, rozumiem