Dlaczego tak drogo? – dlaczego strony internetowe są takie drogie?

1000 zł? – być może zapytasz – dlaczego tak tanio?
Prawdopodobnie jednak zapytasz – dlaczego tak drogo? Tym bardziej, że w internecie możesz znaleźć mnóstwo ofert wykonania strony już od 100 zł. A w serwisie oferia.pl oferty wykonawców na 'stronę firmową’ rzadko przekraczają 400 zł…

Branża IT jest w czołówce jeśli chodzi o wysokość płac. Również samodzielni programiści, projektanci, webmasterzy są cenieni na rynku. Nie ma tutaj mowy o pracy za minimalną krajową. Początkujący mogą już liczyć na ok 15 zł za godzinę pracy. Bardziej zaawansowani wykonawcy spokojnie mogą zarabiać 40 – 60 zł za godzinę. I choć teoretycznie górnej granicy nie ma, to znając trochę rynek – uśredniając zamknął bym te widełki kwotą 100 zł.

Tak… niektórzy cenią się nawet 100 zł na godzinę… co ciekawe oni potrafią tyle zarabiać na godzinę, a to znaczy, że ludzie im tyle płacą🙂

Pracy za tysiąc złotych

Do czego zmierzam? Weźmy uśrednione 50 zł za godzinę pracy i stronę firmową za 1000 zł. Łatwo obliczyć, że czas trwania tworzenia strony powinien wynosić ok 20 godzin. Nie znaczy to, że po złożeniu zamówienia, za 20 godzin będziesz miał gotową stronę…(więcej o tym w osobnym wpisie)

W czasie tych 20 godzin projektant musi poznać Twoją firmę, branżę i konkurencję. Musi na podstawie zebranych informacji oraz Twoich potrzeb stworzyć projekt, wizję strony – dokładnie przemyśleć, co i gdzie umieścić na stronie. Załóżmy oszczędnie 6 godzin na ten proces. Można by pomyśleć, że zostaje (aż) 14 godzin na tworzenie strony…

Inne pożeracze czasu

Nic bardziej mylnego. Pewnie nie wyobrażasz sobie jak wiele czasu pochłania kontakt z klientem. Sama wymiana emaili albo rozmowy przez telefon, to mnóstwo czasu. A kiedy w grę wchodzi spotkanie na żywo…. to są kolejne cenne godziny.

Co poza projektowaniem?

Choćby koszty sporządzenia umowy, wystawienia faktury oraz przesłania tych dokumentów. Nie wspominam o kosztach pozyskania klienta (reklama itp.), ale czas potrzebny jest jeszcze na instalację strony na Twoim serwerze (czy też wykupywanym dla Ciebie). A wcześniej jest jeszcze wersja demonstracyjna na serwerze roboczym… umieszczenie tam strony i przetestowanie czy poprawnie działa, to kolejne cenne minuty.

W rzeczywistości na samo tworzenie strony może zostanie 10 godzin. Jeśli strona z założenia nie ma być skomplikowana, to ten czas może wystarczyć, ale co jeśli okaże się, że potrzeba więcej czasu?

A może strona za 400 zł

A teraz wyobraź sobie co tak naprawdę możesz otrzymać w zamian za 400 zł, które ktoś gdzie oferuje za rzekome wykonanie strony internetowej?

Owszem, za 400 zł, a może nawet za 300 zł… albo i jeszcze mniej, też możesz otrzymać stronę. Albo praktycznie tylko szablon, którego nie będziesz mógł edytować, który nie będzie dostosowany do Twoich potrzeb i w ogóle nie przypominał strony z Twojej branży.

Niższa cena, niższa jakość

Nie ukrywam, ja też wykonywałem kompletne strony za 400 zł i mniej. I abym mógł cokolwiek na tym zarobić, musiałem ścigać się z czasem. Projekt strony? Analiza rynku, firmy, konkurencji? Nie było na to czasu… Modyfikowałem tylko układ i kolory swoich gotowych szablonów, dodawałem zakładki, wstawiałem teksty i to wszystko. Klient wprawdzie nie oczekiwał niczego więcej i był zadowolony…

Ale czy taka nieprzemyślana strona, robiona w pośpiechu może być skuteczna? To jest tylko strona po to by coś tam było… Czy tak naprawdę, tego powinien oczekiwać rozsądny właściciel firmy od swojej strony… ?

A co z magicznymi ofertami na Allegro – „Firmowa strona za 99 zł”? O tym w osobnym wpisie

A ile Ty jesteś w stanie zapłacić za stronę firmową? Napisz w komentarzu

Weź się ogarnij

Moje 7, najlepszych, sprawdzonych
sposobów na efektywną pracę zdalną
Do wdrożenia jeszcze dziś!Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. OK, rozumiem